Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Incerc sa aflu care e cel mai simplu fel ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Incerc sa aflu care e cel mai simplu fel prin care ...

Buna ziua! Incerc sa aflu care e cel mai simplu fel prin care pot sa cedez o mostenire fratelui meu (noi doi suntem singurii mostenitori ai tatalui), eu ii cedez 100% la partaj+reprezentare si el imi plateste o suma pentru jumatatea mea. El vrea tranzactia sa fie notarizata. Se poate include tranzactia in documentul de partaj+reprezentare sau unul atasat la acesta? Ceva de genul ''Subsemnatul ... am primit suma de ... de la ... si cedez partea mea etc'' dupa care el imi da banii si eu ii dau hartia? Si as avea alta intrebare : va trebui sa declar banii la ANAF sau sa platesc taxe pe ei? Multumesc mult!
Cel mai simplu mod este sa ramaneti amandoi mostenitori si dupa ce aveti documentatia/documentatiile cadastrale ale imobilului/imobilelor si dupa ce va intabulati certificatul de mostenitor:
1. Fie sa incheiati un act de partaj voluntar, unde dvs ii lasati fratelui tot si primiti in schimb o sulta (suma stabilita de dvs)
2. Fie ii vindeti fratelui cota dvs, la pretul de...
Act de cedare nu exista. Si nici operatiunea juridica de "cedare".
raluk0207, utilizator
Multumesc! Va trebui sa declar tranzactia la ANAF sau sa platesc taxe?
Depinde de suma
3000 euro? Presupun ca nu sunt taxe dar nu stiu daca trebuie declarat.
antonb, utilizator
nu trebuie declarat si nu platiti impozit pe tranzactie.
faceti partaj la notar.