avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Incerc sa aflu care e cel mai simplu fel ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Incerc sa aflu care e cel mai simplu fel prin care ...

Buna ziua! Incerc sa aflu care e cel mai simplu fel prin care pot sa cedez o mostenire fratelui meu (noi doi suntem singurii mostenitori ai tatalui), eu ii cedez 100% la partaj+reprezentare si el imi plateste o suma pentru jumatatea mea. El vrea tranzactia sa fie notarizata. Se poate include tranzactia in documentul de partaj+reprezentare sau unul atasat la acesta? Ceva de genul ''Subsemnatul ... am primit suma de ... de la ... si cedez partea mea etc'' dupa care el imi da banii si eu ii dau hartia? Si as avea alta intrebare : va trebui sa declar banii la ANAF sau sa platesc taxe pe ei? Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:36, 9 Noiembrie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cel mai simplu mod este sa ramaneti amandoi mostenitori si dupa ce aveti documentatia/documentatiile cadastrale ale imobilului/imobilelor si dupa ce va intabulati certificatul de mostenitor:
1. Fie sa incheiati un act de partaj voluntar, unde dvs ii lasati fratelui tot si primiti in schimb o sulta (suma stabilita de dvs)
2. Fie ii vindeti fratelui cota dvs, la pretul de...
Act de cedare nu exista. Si nici operatiunea juridica de "cedare".
Ultima modificare: Vineri, 5 Noiembrie 2021
raluk0207, utilizator
Multumesc! Va trebui sa declar tranzactia la ANAF sau sa platesc taxe?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde de suma
3000 euro? Presupun ca nu sunt taxe dar nu stiu daca trebuie declarat.
Ultima modificare: Vineri, 5 Noiembrie 2021
antonb, utilizator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu trebuie declarat si nu platiti impozit pe tranzactie.
faceti partaj la notar.

Alte discuții în legătură

Cedare / vânzare cotă-parte din moștenire SpF2016 SpF2016 Situația este următoarea: doi frați sunt unicii moștenitori ai mamei lor. Ambii au copii adulți. Cei doi frați sunt în relații bune. Moștenirea ... (vezi toată discuția)
Partajul la notar maria dinca maria dinca Buna ziua. As dori sa aflu si eu parerea unui avocat in legatura cu un partaj la notar. Mama impreuna cu fratele cel mare si bunica vor sa ii cedeze prin ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune 11111111 11111111 Eu și fratele meu trebuie sa participam la succesiunea de la bunicii din partea tatălui alături de matusa noastră ,tatăl nostru fiind decedat. Locuiesc in ... (vezi toată discuția)