Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Am o intrebare pentru o prietena. Este ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Am o intrebare pentru o prietena. Este asistenta medicala, ...

Buna ziua. Am o intrebare pentru o prietena. Este asistenta medicala, dar cum situatia o face sa necesite mai multi bani ( e mama singura cu 2 copii, abia si-a cumparat in rate o casa, si doreste sa faca si faculatatea de medicina) doreste sa stie daca din punct de vedere legal poate sa se apuce si de video chat. Isi poate pierde jobul de asistenta medicala de la spital de stat?
Nu as spune ca poate sa isi piarda jobul (mai putin in cazul in care exista interdictii de vreun fel in contractul de munca, si a semnat de luare la cunostinta). Insa problema este ca veniturile obtinute se impoziteaza strict si eventuale erori sau scapari din partea asistentei o vor duce la faliment, in loc sa o conduca la supravietuire. Ma intreb cum o sa faca ea cele patru activitati (crestere copii, job de asistenta, facultatea de medicina si video). In plus, sa nu se trezeasca cu vreo decadere din drepturile parintesti si vreo institutionalizare a minorilor. In fine, cred ca am raspuns, cat de cat. Bafta!