Forum Discuţii juridice Traduceri Factură traducere cu tariful vechi
Discuție deschisă în Traduceri

Factură traducere cu tariful vechi

Bună ziua!
În ianuarie 2021 am efectuat, în regim de urgență, o traducere care a însumat 18 pagini, către Judecătoria Suceava. Am eliberat o factură cu tariful vechi, de 33,56 lei/pag. + majorarea de 50%, neștiind atunci despre mărirea tarifelor pentru traducătorii autorizați. Din cauza unor probleme personale, nu am rezolvat atunci această situație, factura nefiind încă plătită de către tribunal. Care ar fi modalitatea corectă de rezolvare a acestei probleme, în sensul rectificării sumei conform tarifelor actualizate? Emiterea unei noi facturi cu anularea celei vechi și transmiterea acesteia către doamna grefier, împreună cu o cerere aferentă? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Irina Baciuc, utilizator
Nu veti putea inlocui factura veche. Aceasta este inregistrata in contabilitatea judecatopriei si isi asteapta randul sa fie achitata cand vor fi bani disponibili.