Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de servitute

Buna ziua,
Suntem doi vecini care ne confruntam cu urmatoarea problema la care speram sa ne ajute cineva.
Detinem proprietatile nr 3 si 4 care fac parte dintr-o parcela mai mare, care a fost dezmembrata de primii proprietari in 6 loturi , fiecare lasand la unul din capete o suprafata lata de 4 m cu drept de servitute. Unite, acestea formeaza o alee de servitute lata de 4m care face legatura intre doua strazi.
Mentionez ca toate loturile au fost vandute , fiecare cumparator angajandu-se sa respecte dreptul de servitute pe suprafetele late de 4m care formeaza aleea.
Asa am ajuns sa detinem din 2002 loturile 3 si 4, aflate la mijlocul parcelei .
La momentul respectiv nu a fost nicio problema sa facem racordurile la apa,gaze si energie electrica.
Problema intervine acum, cand in sfarsit se introduce reteaua de canalizare pe strazile adiacente , si pentru a ne racorda trebuie sa montam conducta subteran pe aleea de servitute traversand loturile 1 si 2, iar proprietarul acestora se opune.
Este nevoie de acceptul acestuia pentru a realiza tranzitarea proprietatii lui ?
Daca refuza cum putem rezolva legal situatia ?
Mentionez ca deja conducta mea de gaz traverseaza subteran proprietatea sa, iar conducta sa de apa si cablul de energie electrica traverseaza proprietatea mea, tot subteran.
Va multumim anticipat!
andreih61, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns!
Intervine insa situatia ca primii proprietari, (mostenitori), au stabilit in actul de iesire din indiviziune dreptul de superficie asupra aleii de servitute. Care sunt implicatiile in aceasta situatie?
~ Conținut șters la cerere ~