Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In ce conditii se poate ataca de catre mostenitori un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In ce conditii se poate ataca de catre mostenitori un contract de vinzare cu clauza de uzufruct viager catre unul din copii?

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:
In anul 2001 parintii mei si cu mine am semnat un contract de vinzare cumparare a apartamentului lor cu clauza viagera. Conform contractului devin propietar al acestuia la data semnarii contractului iar de drept dupa stingerea din viata a ultimului parinte.

Suntem in total 5 frati si surori din 2 casatorii, 3 frati provin din partea tatalui de la o casatorie anterioara. Iar eu si cu inca un frate mai mic suntem din ultima casatorie.

In urma cu aprox. 2 ani mama a decedat, eu, fratele "bun" si tatal nu am facut succesiunea de mostenire pentru partea cuvenita mamei, adica au trecut de mult cele 6 luni in care se putea initia de oricare parte vreo actiune in directia asta. Tatal isi mentine evident in contiunuare clauza viagera asupra apartamentului si va ramine asa pina la sfarsitul vietii lui.

Intrebarea mea este:
Cand tatal va fi decedat este posibil ca unul din ceilalti copii ai lui (ceilalti 4 care teoretic au dreptul asupra bunurilor sale in proportiile specificate de lege) sa atace contractul actual de vinzare-cumparare semnat intre mine si parinti in anul 2001 cu clauza viagera prin care eu devin propietar unic al apartamentului si sa i-l anuleze sau sa ma forteze sa le rascumpar partea cuvenita lor?

da, poate.si problema e ca daca te cheama in judecata pt chestia asta TU o sa trebuie sa dovedesti ca acel contract este intr-adevar de vanzare cumparare si nu este o liberalitate care ar determina impartirea apartamentului cu ceilalti frati.
Contractul este de vinzare cumparare, autentificat de notar, intabulat cu toate in regula. Eu sunt trecut ca propietar al apartamentului la adm. fin si la judecatorie, eu platesc impozitul pe el.
Cu ce as putea sa dovedesc mai mult ca e un contract de vinzare cumparare mai mult decat cu originalul autentificat de notar si semnat de cei doi parinti?

Fraţii dvs., în calitate de moştenitori rezervatari, pentru a aduce bunul în masa succesorală, trebuie să dovedească că actul aparent, actul de vânzare cumpărare, reprezintă în realitate o donaţie deghizată. Pentru a uşura această dovadă, codul civil prevede în favoarea moştenitorilor rezervatari o prezumţie relativă potrivit căreia înstrăinarea cu titlu oneros făcută unui succesibil în linie dreaptă, reprezintă o donaţie, dacă înstăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului.
Prezumţia este relativă, deci poate fi răsturnată. Acest lucru cade în sarcina dvs. Nu este suficient ca actul să fie încheiat în formă autentică. Trebuie să probaţi că înstrăinarea a fost cu titlu oneros şi nu cu titlu gratuit.
Fraţii dvs., în calitate de moştenitori rezervatari, pentru a aduce bunul în masa succesorală, trebuie să dovedească că actul aparent, actul de vânzare cumpărare, reprezintă în realitate o donaţie deghizată. Pentru a uşura această dovadă, codul civil prevede în favoarea moştenitorilor rezervatari o prezumţie relativă potrivit căreia înstrăinarea cu titlu oneros făcută unui succesibil în linie dreaptă, reprezintă o donaţie, dacă înstăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului.
Prezumţia este relativă, deci poate fi răsturnată. Acest lucru cade în sarcina dvs. Nu este suficient ca actul să fie încheiat în formă autentică. Trebuie să probaţi că înstrăinarea a fost cu titlu oneros şi nu cu titlu gratuit.
Multumesc pentru raspuns.

Cum poate fi rasturnata irevocabil prezumtia de donatie prin care fratii isi pot cere cota mostenire?

Chitanta de incasare a pretului stabilit in contract este suficienta sau o declaratie a parintelui supravietuitor autentificata la notar prin care sa ateste ca a primit pretul stabilit in contract ar ajuta?

Renuntarea la clauza viagera ar fi suficienta?-Asta doar ca solutie de ultim resort, nu vreau sa ajung aici.
O declaratie a fratilor prin care sa renunte la orice pretentie de mostenire inca din timpul vietii parintelui supravietuitor ar fi suficienta?

denisb, utilizator