Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. La expirarea buletinului sau permisului ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. La expirarea buletinului sau permisului auto , tre ...

Buna ziua. La expirarea buletinului sau permisului auto , tre sa ai certificat verde?
Daca DA, si nu am , cum pot obtine totusi buletinul/ permisul auto? Este legal sa se impuna/ ceara asa ceva?
Da. Este o hotărâre de guvern. Deci este legal.
Documentele sunt valabile ( in tara) nu e musai sa schimbati acum.
Potrivit dispozițiilor art. 4 alin. (5) din Legea nr. 55/2020: "Valabilitatea documentelor eliberate de instituţiile şi autorităţile publice, precum şi de entităţile private autorizate conform legii se menţine pe toată perioada stării de alertă, precum şi pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări".
Multumesc...

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Potrivit dispozițiilor art. 4 alin. (5) din Legea nr. 55/2020: "Valabilitatea documentelor eliberate de instituţiile şi autorităţile publice, precum şi de entităţile private autorizate conform legii se menţine pe toată perioada stării de alertă, precum şi pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări".