avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. La expirarea buletinului sau permisului ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. La expirarea buletinului sau permisului auto , tre ...

Buna ziua. La expirarea buletinului sau permisului auto , tre sa ai certificat verde?
Daca DA, si nu am , cum pot obtine totusi buletinul/ permisul auto? Este legal sa se impuna/ ceara asa ceva?
Cel mai recent răspuns: Diana Daisy , utilizator 12:01, 10 Noiembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da. Este o hotărâre de guvern. Deci este legal.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Documentele sunt valabile ( in tara) nu e musai sa schimbati acum.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Potrivit dispozițiilor art. 4 alin. (5) din Legea nr. 55/2020: "Valabilitatea documentelor eliberate de instituţiile şi autorităţile publice, precum şi de entităţile private autorizate conform legii se menţine pe toată perioada stării de alertă, precum şi pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări".
Multumesc...

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Potrivit dispozițiilor art. 4 alin. (5) din Legea nr. 55/2020: "Valabilitatea documentelor eliberate de instituţiile şi autorităţile publice, precum şi de entităţile private autorizate conform legii se menţine pe toată perioada stării de alertă, precum şi pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări".


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot iesi dint tara cu buletinul expirat? mi.a expirat in decembrie, ... AnnaPe AnnaPe Pot iesi dint tara cu buletinul expirat? Mi.a expirat in decembrie, iar de atunci este stare de alerta pe teritoriul Romaniei, deci ar trebui sa pot, dar nu ... (vezi toată discuția)
S-a prelungit valabilitatea permisului de conducere expirat in ... clejanu ion cristian clejanu ion cristian s-a prelungit valabilitatea permisului de conducere expirat in decembrie 2020? (vezi toată discuția)