Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum va emite factura cu sau fara tva?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum va emite factura cu sau fara tva?

Buna ziua.O societate de amanet doreste sa vanda unei alte societati bijuteriile ramase in urma contractelor depasite. Cum va emite factura cu sau fara tva?
george-neagu, moderator
Se va factura fara TVA dar se va colecta TVA la marja de profit ( diferenta dintre pret de vanzare si pret de achizitie ) cf art 312 Cod Fiscal.
Va multumesc!