Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Protectia consumatorului in cazul unei relatii firma ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Protectia consumatorului in cazul unei relatii firma -firma.

Buna seara!
Imi permit sa va cer parerea cu privire la urmatoarea situatie: de curand am trimis la reparat, la un Service din Bucuresti, un aparat de uz casnic. Dupa instiintarea primita ca reparatia a fost efectuata, am acceptat suma comunicata, aparatul mi-a fost expediat prin curier iar cineva din familie l-a preluat si a achitat suma respectiva. Cand am ajuns insa acasa si am probat aparatul am constatat ca avea exact aceeasi nefunctionalitate ca inainte de reparatie - si, in concluzie, am platit banii degeaba.
I-am contactat pe cei de la Service ; bineinteles ca au dat niste explicatii puerile pe care le-am contrazis cu argumente - iar din momentul in care am solicitat sa-mi restituie banii platiti pentru o reparatie, dupa opinia mea, neefectuata, tacere totala.
Suma nu este foarte mare dar, sincer, pentru mine este o chestiune de principiu. Si, dupa modul in care se comporta, cred ca au mai pagubit si pe altii...
Problema este ca factura de reparatie a fost intocmita pe firma sotiei mele si, din cate stiu, nu pot apela la ANPC, fiind un litigiu intre firme.
Astfel incat, v-as ruga sa ma lamuriti :
1. S-a schimbat ceva in legislatie, as putea apela la ANPC? Stiu ca anul trecut a fost in discutie un proiect de lege ca pentru sume sub 5000 lei si firmele (reclamante/pagubite) sa poata apela la ANPC.
2.Daca nu, exista si o procedura simplificata pe care o pot urma? Solutia actionarii in judecata, cu avocat angajat, mi se pare nelucrativa (durata si costuri).
Sau, tinand cont de conditiile actuale din pandemie, se pot face demersuri prin corespondenta, cu implicarea vreunei institutii, organizatii, etc.?
Va multumesc anticipat pentru sprijin si raman cu interes in asteptarea raspunsului Dvs.
1. nu s-a schimbat nimic.
2. puteti apela la un mediator, dar doar in situatia in care service-ul isi recunoaste vina. contrar, tot instanta e solutia.
este o disputa intre profesionisti
poate va intelegeti sa il retrimiteti sa il repare intr-adevar.
Va multumesc mult pentru raspunsul prompt si pentru sugestie.
O zi buna in continuare!
mircea50, utilizator