Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Se încheie anul la un P.F.A.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Se încheie anul la un P.F.A.

Bună ziua,

Am un P.F.A și cum se încheie anul, am câteva întrebări, sper că mă puteți ajuta:

1. Stiu ca la S.R.L trebuie sa arat dovada platilor prin facturi trimestrial (asta am auzit), dar eu care am P.F.A cum arat cum am cheltuit banii? (in situatia mea singurele cheltuieli sunt comisioanele luate de banca atunci cand am scos banii de pe card si plata de la Smartbill)
2. Ce acte mai trebuie sa completez catre ANAF pana la finalul anului sau ce acte am nevoie la inceput de anului viitor? (stiu ca trebuie sa merg sa completez declaratia de venit realizat si pe cea de venit preconizat, pana in martie)
3. In situatia mea in care am realizat mai putin decat am spus in declaratia de venit preconizat, ce se intampla? Ce impozit platesc?

Am inteles ca plata se poate face prin transfer bancar si am inteles de la un prieten ce are S.R.L ca o sa primesc contul dupa ce completez aceea declaratie de venit realizat.
george-neagu, moderator
Cereti extrasul de cont bancar trimestrial si in baza lui completati in registrul de incasari si plati la partea de incasari dar si la plati.
Doar acea declaratie unica de care stiti. La partea din declaratia unica de inchidere a anului 2021, veti completa doar cu valorile de la incasarile si platile concret realizate in anul de raportare si se va recalcula automat si impozitul pentru 2021.
Multumesc pentru raspuns,
Am inceput pfa-ul in septembrie, cand merg la ANAF, trebuie sa prezint acel extras de cont? Sau il trimit undeva?
Nu. Le pastrati la domiciliu in dosarul cu actele contabile ale pfa.