Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Strain rezident - platitor de taxe Romania ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Strain rezident - platitor de taxe Romania

Buna ziua,
Revin cu speranta , asa cum s-a mai intamplat, ca de aici pot obtine un sfat sau o solutie, decat de la autoritati.
Pentru asta multumesc tuturor !

Ma intereseaza sa stiu, cum pot evita dubla impunere, a unui cetatean strain (Franta), care este rezident, angajat platitor de taxe si impozite in Romania ?
Sau cum poate plati impozitele si taxele, numai in Romania ?

Multumesc frumos,
landscapeconcept, utilizator
E rezident in Romania ? Ce fel de venituri are pe langa cele din salarii ?
Da este.
Venituri din salarii si dividende.
pentru salarii plateste aici doar impozit si contributii , iar pentru dividende 5% fiind rezident in Romania . In Franta nu mai plateste . Conventia de evitare a dublei impuneri se aplica daca era nerezident sau daca fiind rezident in Romania obtinea venituri in Franta.