avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Strain rezident - platitor de taxe Romania ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Strain rezident - platitor de taxe Romania



Buna ziua,
Revin cu speranta , asa cum s-a mai intamplat, ca de aici pot obtine un sfat sau o solutie, decat de la autoritati.
Pentru asta multumesc tuturor !

Ma intereseaza sa stiu, cum pot evita dubla impunere, a unui cetatean strain (Franta), care este rezident, angajat platitor de taxe si impozite in Romania ?
Sau cum poate plati impozitele si taxele, numai in Romania ?

Multumesc frumos,
Ultima modificare: Marți, 16 Noiembrie 2021
landscapeconcept, utilizator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 14:02, 16 Noiembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
E rezident in Romania ? Ce fel de venituri are pe langa cele din salarii ?
Da este.
Venituri din salarii si dividende.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
pentru salarii plateste aici doar impozit si contributii , iar pentru dividende 5% fiind rezident in Romania . In Franta nu mai plateste . Conventia de evitare a dublei impuneri se aplica daca era nerezident sau daca fiind rezident in Romania obtinea venituri in Franta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoanele nerezidente plătesc cass la dividendele obținute din românia? Brem Brem Buna ziua,am o firma in RO,iar din 2012 primesc dividende,din care am platit impozitul aferent.Sunt nerezident,cetatean german si am locul de munca in ... (vezi toată discuția)
Retinere la sursa melchior melchior ce fel de servicii europene poate primi o persoana juridica romana care sa nu fie impozitate cu retinere la sursa? (vezi toată discuția)
Pentru salariații detașați pe o perioadă mai mare de 1 an, impozitele și taxele se calculează și se plătesc în romania, sau sunt considerați rezidenți fiscali în țara unde sunt detașați? pytyck pytyck Buna ziua! Pentru salariatii detasati pe o perioada mai mare de 1 an, impozitele si taxele se calculeaza si platesc in Romania sau sunt considerati rezidenti ... (vezi toată discuția)