Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... In ce ordine se rețin restantele
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

In ce ordine se rețin restantele

Buna ziua,

Cum se rețin sumele restante (in ce ordine: penalizări, fond rulment, fond reparații, suma din lista de întreținere), mai ales ca in Legea 196 nu se specifica acest lucru.
De exemplu, daca o persoana are de plata:
- luna august: 50 de lei întreținere; 30 de lei fond de reparații; 20 de lei fond de rulment;
- luna septembrie: 50 de lei întreținere; 30 de lei fond de reparații; 20 de lei fond de rulment;
- luna octombrie (luna afișată la plata): 40 de lei întreținere; 30 de lei fond de reparații; 20 de lei fond de rulment, 10 lei penalizări.
1. Daca el vine cu suma de 50 lei, pentru ce i se va tăia chitanța?
2. Daca el vine cu suma de 110 lei, pentru ce i se va tăia chitanța?
3. Daca el vine cu suma de 210 lei, pentru ce i se va tăia chitanța?
4. Daca el vine cu suma de 240 lei, pentru ce i se va tăia chitanța?

Mulțumesc frumos!
la 240 de lai se achita toata suma si restanta este zero.
Corect, nu mai are restante, dar:
- se achita lunile august (100 de lei) si septembrie (100 de lei) = 200 de lei;
- pentru luna octombrie, unde merge diferența de 40 de lei (cum se împarte, cine are prioritate):
1. la penalizări (10 lei) + fond reparații (30 lei);
2. la penalizări (10 lei) + fond rulment (20 lei) + fond reparații (10 lei);
3. la penalizări (10 lei) + întreținere (30 lei);
4. fond rulment (20 lei) + fond reparații (20 lei);
5. fond rulment (10 lei) + fond reparații (30 lei);
......
n. întreținere (40 lei)?
Poate va ajuta rasp. de mai jos
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Mulțumesc frumos, m-am uitat, dar se pare ca nu este o părere/soluție unitara. Probabil ca de aceea se evita un răspuns clar, de genul "se începe cu luna cea mai veche, in următoarea ordine: debit principal (întreținerea), penalizările aferente, fondul de rulment si fondul de reparații".

De aceea, daca este cineva care s-a întâlnit in practica cu aceste situații, poate ne împărtășește din propria experiență (să ne spună exact cum le-a reținut sumele si care este temeiul legal).
Exista dispozitie expresa in codul de procedura fiscala care prevede fara exceptii sau derogari ordinea de stingere a datoriilor -in ordine susccesiv si cronologica incepand cu cele mai vechi