avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, Ma puteti ajuta si pe mine cu o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, Ma puteti ajuta si pe mine cu o clarificare la paragraful ...

Buna seara,

Ma puteti ajuta si pe mine cu o clarificare la paragraful de mai jos:

– Reabilitarea disciplinară
Sancțiunile disciplinare se radiază de drept, după cum urmează:
a) în termen de 12 luni de la aplicare, sancțiunea disciplinară constând în „avertisment scris“;
b) în termen de un an pentru celelalte sancțiuni decât cea de „avertisment scris“; 12 luni sau un an ????

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 03:23, 23 Noiembrie 2021
Unde este menționat asa ceva?
Ultima modificare: Miercuri, 17 Noiembrie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
In codul muncii, dar am tot cautat si nu am gasit nimic.
Art.248 C.mun.
.......
(3) Sanctiunea disciplinara se radiaza de drept in termen de 12 luni de la aplicare, daca salariatului nu i se aplica o noua sanctiune disciplinara in acest termen. Radierea sanctiunilor disciplinare se constata prin decizie a angajatorului emisa in forma scrisa.


Dispozitiile art. 248 alin. final C.mun. instituie doua conditii cumulative pentru a opera radierea de drept a sanctiunii disciplinare aplicate:
- trecerea unui termen de 1 an
si
- absenta aplicarii unei noi sanctiuni disciplinare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat timp este valabila sanctiunea data in urma unei cercetari disciplinare gronkyy gronkyy Buna ziua , In luna august am fost cercetat disciplinar pe nedrept pentru neindeplinirea unor atributiuni. Nu am avut nici o vina in dar totusi \\"de ... (vezi toată discuția)
Sancțiune disciplinară Artemiza Bcuculeu Artemiza Bcuculeu Bună ziua. Ca urmare a unei cercetări disciplinare, un salariat a fost sancționat. Salariatul contestă în instanță decizia de sancționare. Procesul ... (vezi toată discuția)
Sanctiuni disciplinare iulianaiuladinu iulianaiuladinu in conformitate cu noul cod al muncii, as dori sa stiu daca o sanctiune ( avertisment ) dispusa in februarie 2010 mai poate fi invocata in procesul verbal in ... (vezi toată discuția)