Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, Ma puteti ajuta si pe mine cu o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, Ma puteti ajuta si pe mine cu o clarificare la paragraful ...

Buna seara,

Ma puteti ajuta si pe mine cu o clarificare la paragraful de mai jos:

– Reabilitarea disciplinară
Sancțiunile disciplinare se radiază de drept, după cum urmează:
a) în termen de 12 luni de la aplicare, sancțiunea disciplinară constând în „avertisment scris“;
b) în termen de un an pentru celelalte sancțiuni decât cea de „avertisment scris“; 12 luni sau un an ????

Multumesc frumos!
Unde este menționat asa ceva?
Cornel Vasile, Consilier juridic
In codul muncii, dar am tot cautat si nu am gasit nimic.
Art.248 C.mun.
.......
(3) Sanctiunea disciplinara se radiaza de drept in termen de 12 luni de la aplicare, daca salariatului nu i se aplica o noua sanctiune disciplinara in acest termen. Radierea sanctiunilor disciplinare se constata prin decizie a angajatorului emisa in forma scrisa.

Dispozitiile art. 248 alin. final C.mun. instituie doua conditii cumulative pentru a opera radierea de drept a sanctiunii disciplinare aplicate:
- trecerea unui termen de 1 an
si
- absenta aplicarii unei noi sanctiuni disciplinare.