Forum Discuţii juridice Executare silită Cine i-mi poate spune?
Discuție deschisă în Executare silită

Cine i-mi poate spune?

As dori sa va intreb oare in cat timp vor putea sa treaca(firmele de recuperari) la executarea silita dupa ce mi-au trimis somatie?
De regula firmele de recuperari va dau un termen in cuprnsul somatiei pana la care puteti efectua plata. Nu exista un termen fix, dar de regula acesta e de 30 de zile.
"firmele de recuperari" nu va pot executa. Probabil ca v-au comunicat o notificare de plata , urmand a solicita executorului judecatoresc inceperea executarii silite impotriva dvs
Executarea silită a dispoziţiilor cu caracter civil din titlurile executorii se efectuează de către executorii judecătoreşti, dacă legea nu prevede altfel
Pentru a va putea raspunde , va rog sa comunicati mai multe detalii despre somatia pe care ati primit-o, in baza carui act de creanta sau titlu executoriu a fost emisa etc
Asa este formulata, ,, somatie", dar de fapt este o notificare! Recuperatorii de creante nu pot recurge la executarea silita dar se pot adresa unui executor judecatoresc. Dati-ne cateva detalii, daca tot solictati ajutor!
Nu cumva societatea de recuperari creante este un IFN cu executori proprii?