Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Pensie întreținere copil
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Pensie întreținere copil

Bună ziua, în urma finalizării dosarului de fond, copilul a rămas la mama și tatăl (eu) este obligat sa plătească pensie de întreținere 1/4 din venitul net. În timpul soluționării dosarului am plătit o suma de bani mamei, asa am considerat ca este normal, pentru copil, nu pentru mama și am avut grija sa nu ii lipsească nimic. I am cumpărat hăinuțe, încălțări, jucarii, dulciuri, fructe și asa mai departe. Acum sunt pus sa ii achit mamei pensie alimentara din urma fără a se scădea și tot ce i am cumpărat pana în prezent, ceea ce reprezinta mai mult decât 1/4 din pensia alimentara. Ce pot face în situația asta? Nu ma deranjează sa ii plătesc 1/4 pensie alimentara dar ma deranjează faptul ca nu se ia în considerare tot ce i am cumpărat copilului. Va rog sa ma ajutați cu un sfat. Mulțumesc!
dani el, utilizator
Bună ziua!

Pensia alimentară se platește în bani, nu în natură (produse), Din pacate, puteți fi obligat să ălatiți acele sume.

Cu stimă.
puteti ataca solutia, sa cereti sa platiti de la data pronuntarii hotararii.
gi-jane2, moderator