Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Vreau sa am asigurare de sanatate in SRL fara angajati
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Vreau sa am asigurare de sanatate in SRL fara angajati

Buna ziua

Vreau sa deschid un SRL fara angajati, dar vreau sa am asigurare de santate? Cum procedez in acesta directie?

In principiu, estimez ca o sa incasez venituri din divdende peste plafon, fiind nevoit sa platesc CASS. Face acest lucru sa fiu asigurat.
Cum ar trebui sa procedez ca sa fiu asigurat in anul in curs?

Multumesc anticipat!
catalin_utilizator67, utilizator
Depuneti o declaratie unica in care bifati la CASS pentru 12 salarii minime si veti fi asigurat 12 luni de la data depunerii declaratiei, Suma de plata 10% x 2300 x 12 = 2760 lei . Scadenta platii 25.05.2022 .
Aceasta suma coincide cu CASS-ul datorat in situatia in care depasesc plafonul la scoaterea dividendelor?
Prin urmare la scoaterea dividendelor peste plafon voi achita CASS si voi fi asigurat in acelasi timp, deoarece am depus declaratia anterior.

Multumesc!
catalin_utilizator67, utilizator
La scoaterea dividendelor pt ca deja ati depus declaratia unicca cu CASS la 12 salarii nu mai trebuie sa faceti nimic . Aveti asigurarea de sanatate prin faptul ca ati depus deja Declaratia unica .