avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sotia este asociat al unei firme cu o alta persoana.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sotia este asociat al unei firme cu o alta persoana.

Buna ziua!
Sotia este asociat al unei firme cu o alta persoana, 50/50. Eu administrator. Au aparut unele neintelegeri.
Pot infiinta eu sau ea o alta societate cu acelasi obiect de activitate, inainte de a o dizolva pe cealalta.
Cele diua firme nu vor functiona concomitent, prima va fi dizolvata.
Dupa infiintarea firmei, mai dureaza cateva luni obtinerea unor autorizatii pentru obiectul de activitate principal.
Am citit ceva in lg 31 care nu imi este clar.
Va multumesc!
Ultima modificare: Marți, 23 Noiembrie 2021
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Lichidare sau suspendare srl cu 2 asociati fara acordul unei din parti eleniki eleniki Sotul meu este asociat 50% la o srl si nu se mai intelege cu asociatul lui. Intrebarea mea este cum poate el lichida sau suspenda activitatea acesteia daca ... (vezi toată discuția)
Asociat neadministrator 50% cristinamatei1981 cristinamatei1981 Buna ziua, Problema este urmatoarea: Sunt asociat intr-un srl 50%-celalat asociat este si administrator desemnat prin actul constitutiv.In cadrul acestei ... (vezi toată discuția)
Vreau sa cer dizolvare srl- am calitate procesual activa? ContSters270481 ContSters270481 Buna ziua, Pot cere in instanta dizolvarea SRL-ului in care sunt asociat, acesta avand sediul social (expirat) la mine acasa? Contractul de comodar a ... (vezi toată discuția)