Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sotia este asociat al unei firme cu o alta persoana.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sotia este asociat al unei firme cu o alta persoana.

Buna ziua!
Sotia este asociat al unei firme cu o alta persoana, 50/50. Eu administrator. Au aparut unele neintelegeri.
Pot infiinta eu sau ea o alta societate cu acelasi obiect de activitate, inainte de a o dizolva pe cealalta.
Cele diua firme nu vor functiona concomitent, prima va fi dizolvata.
Dupa infiintarea firmei, mai dureaza cateva luni obtinerea unor autorizatii pentru obiectul de activitate principal.
Am citit ceva in lg 31 care nu imi este clar.
Va multumesc!
george-neagu, moderator