Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona ?

Sunt nascut in 29 07 1952 ,lucrez din 15 09 1969 , am grupa a II-a 30 ani si 3 luni . Mentionez ca din 17 08 2004 am ideplinit functia de Lider Sindical pe Societate ,iar ci a fost suspendat conf art 50 lit f cm /2003 .Datorita faptului ca am fost persoana necoruptibilla sub nici o forma si am luptat singur cu conducerea Societatii pentru drepturile sindicalistilor ,respectiv pentru toti salriatii Societatii solicitind respectarea legislatiei muncii si prevederile clauzelor din c c m si c c de ramura ,directorul Societatii a ingradit prin toate mijloacele abuzive activitatea de sindicat mergind pina a nu vira cotizatia de sindicat retinuta pe statele de plata de la membrii de sindicat din luna oct 2007 si pina in luna iunie 2008 .In iunie 2008 se acumulase in contul Societatii suma de 41014 lei noi ,aceasta suma trebuia virata in contul sindicatului ,dar abuziv Directorul General a restituit toata suma membrilor de sindicat si eu am ramas fara bani la sindicat iar platile pentru salarii si contrbutii sociale nu am mai putut efectua, ramanid fara salariu pe lunile :iunie,iulie,august 2008 ,salariu ce nu a fost recuperat nici pina azi 11 01 2010 .Mai mut ,din data de 25 08 2008 am revenit in cadrul Societatii pe functia de maistu ,functie pe care am detinut-o si inainte de a fi Lider Sindical ,iar din 25 06 2009 mi-a schimbat incadrarea abuziv din maistru in lacatus ,iar eu nu am fost deacord cu aceasta incadrare si din 26 06 2009 nu mai mi-a permis intrarea in Societate ,iar pe 07 07 2009 am fost chemat la comisia de disciplina pentru ca lipsesc nemotivat de la servici si a urmat desfacerea c i de munca .Mentionez ca am fost inlaturat de la sindicat in mod abuziv fara a avea loc alegeri sindicale ,alegeri pe care le programasem pe 19 08 2008 ,toate aceste fapte au avut loc urmare a mai multor plingeri la Parchet depuse de mine in urma unor abuzuri savirsite imotriva salaritilor de conducerea adminisrtativa ,dar dosarele zac si astazi in sertarele organelor de ancheta sectia 4 politie Bucuresti iar eu nu mai am servici din 25 06 2009 .Se pare ca cei corecti si cinstiti nu mai au loc in Societatea Romaneasca .Multumesc ,pt contact tel 0766191430.
TU a scris:
Sunt nascut in 29 07 1952 ,lucrez din 15 09 1969 , am grupa a II-a 30 ani si 3 luni.

Daca intrebarea este "cand ma pot pensiona?", atunci doar aceasta fraza conteaza. :)

Date generale: Un barbat nascut in 1952 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar cel minim de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de dvs. de aproximativ 40 de ani i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca de 10 ani, rezultand un stagiu total de 50 de ani. Din punctul de vedere al stagiului indepliniti conditiile pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani.

Prin urmare, puteti beneficia de pensie anticipata cand veti implini 60 de ani dar, avand in vedere actualele prevederi legale, puteti solicita pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 58 de ani, adica in iulie 2010.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
TU a scris:
Rog sa ma informati urmatoarele aspecte pentru calcularea pensiei : in iulie anul acesta imlinesc 58 ani si am 40 ani vechime in munca din care 30 ani si 3 luni de grupa II a ,deci beneficiez de o reducere de 7 ani din 65 la 58 pot iesi la pensie ,stgiul max fiind de 35 ani ma intereseaza in cazul meu la citi ani se imarte punctajul meu total la 35 ani sau la 28 ani tinind cont de acea reducere de 7 ani si inca ceva venitul meu din 1969 in cartea de munca nu era trecut decit salariu orar in realitate eu lucram in acord global si cistigam de la 840 lei salariu de baza la 2200 lei pe luna ,acesta din urma fiind de fapt brutul pt contributii la buget si asa a fost pina cind s-a trecut la salariul net care a fost trecut in cartea de munca di 01 07 1977 .In aceasta privinta rog sa ma lamuriti , va multumesc mult .

Interventie moderator
Am rugamintea sa nu mai postati alte mesaje pe aceeasi tema, continuati sa puneti intrebari in cadrul acestui topic. Multumesc!

In legatura cu intrebarile dvs.
Stagiul de 35 de ani este stagiul complet de cotizare. Punctajul mediu anual se determina prin impartirea numarului total de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale la stagiul complet de cotizare (art. 77, alin. 1 din Legea nr. 19/2000).

Nu este nicio legatura intre stagiul complet de cotizare, care este prevazut de lege, si reducerea varstei standard de pensionare. Cei 7 ani se scad din varsta dvs., asa cum am scris in mesajul anterior, nu din stagiul complet de cotizare.

In privinta veniturilor realizate acord global, pct. VI din anexa OUG nr. 4/2005 aprobata prin Legea nr. 78/2005 prevede ca acestea nu se iau in calcul la stabilirea drepturilor de pensie.

"Nu sunt luate în calcul la stabilirea punctajului mediu anual, intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
- formele de retribuire în acord sau cu bucata, în regie ori dupa timp, pe baza de tarife sau cote procentuale;
- participarea la beneficii a oamenilor muncii din unitatile economice;
- premiile anuale şi premiile acordate în cursul anului pentru realizari deosebite;
- recompensele cu caracter limitat, acordate personalului din unele sectoare de activitate;
- diurnele de deplasare şi de delegare, indemnizatiile de delegare, detasare şi transfer;
- drepturile de autor;
- drepturile platite potrivit dispozitiilor legale, în cazul desfacerii contractului de munca;
- al 13-lea salariu;
- alte sporuri care nu au avut caracter permanent."

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic