Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune

Bună seara. In cazul unui proces de ieșire din indiviziune exista posibilitatea pierderii imobilului pentru care se face acest proces,eu având banii care despăgubește cealaltă parte? Nu găsesc înțelegere pentru o succesiune la notar și cred ca asta e singura soluție pentru a imparti un apartament și terenuri. Va mulțumesc.
Wanna2211, utilizator
Bună ziua,

În situația în care nu există o înțelegere comună cu privire la modul de împărțire a masei succesorale, la notar, singura soluție pe care o aveți este o acțiune în instanță. Dacă dvs. dispuneți de resurse financiare, pentru a-i despăgubi pe ceilalți succesori, solicitați, în cadrul acțiunii, ca bunurile să vi se atribuie, cu obligarea dvs. la plata de sultă.
Spețele de acest gen sunt de durată și au un grad mediu-ridicat de dificultate, sens în care v-aș sfătui să vă consultați cu un avocat, pentru a alege strategia cea mai potrivită și pentru redactarea actelor de procedură, precum și reprezentarea în dosar.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius
Va mulțumesc pentru răspuns.
Exista posibilitatea,in cazul unui proces de a cere despăgubiri pentru situația creata? Sau cel putin plata a jumatate din taxele achitate(taxa de timbru,expertiza)?
Aceste taxe au o valoare foarte mare si le voi achita doar din cauza lor,nevrând sa ne înțelegem amiabil.
O seara buna!

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună ziua,

În situația în care nu există o înțelegere comună cu privire la modul de împărțire a masei succesorale, la notar, singura soluție pe care o aveți este o acțiune în instanță. Dacă dvs. dispuneți de resurse financiare, pentru a-i despăgubi pe ceilalți succesori, solicitați, în cadrul acțiunii, ca bunurile să vi se atribuie, cu obligarea dvs. la plata de sultă.
Spețele de acest gen sunt de durată și au un grad mediu-ridicat de dificultate, sens în care v-aș sfătui să vă consultați cu un avocat, pentru a alege strategia cea mai potrivită și pentru redactarea actelor de procedură, precum și reprezentarea în dosar.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius

Toate cheltuielile ocazionate de litigiul respectiv, le puteți solicita la sfârșit, cu titlu de cheltuieli de judecată, urmând ca instanța să oblige partea/părțile ce vor pierde, să vi le achite.
Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius