Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna dimineata Va rog sa imi spuneti ce drepturi mai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna dimineata Va rog sa imi spuneti ce drepturi mai are o persoana ...

Buna dimineata
Va rog sa imi spuneti ce drepturi mai are o persoana care a vandut o proprietate cu contract de vanzare cumparare cu abitatie viagera.Este normal ca persoana careia i s-a facut vanzarea sa ingradeasca dreptul fostului proprietar de a mai primi pe cineva in vizita,desi locuiesc in case separate in aceeasi curte?Va multumesc.
Nu, nu este normal. Au dreptul de a locui in imobilele afectate de sarcina abitatiei viagere, beneficiarul acestei sarcini "împreună cu soţul şi copiii săi, chiar dacă nu a fost căsătorit sau nu avea copii la data la care s-a constituit abitaţia, precum şi cu părinţii ori alte persoane aflate în întreţinere." Avand dreptul sa locuiasca acolo, desi nu este prevazut in mod expres, au si dreptul sa primeasca vizite. Vorbim in mod sigur despre abitatie viagera sau contractul prevede uzufruct viager?
Va multumesc pentru raspunsul dvs.Desi este vorba de o relatie de familie,mama-fiu(mai ales nora,de),pentru ca tatal a decedat la scurt timp dupa ce i-au facut actul de vanzare cumparare cu ABITATIE viagera,aceasta este sicanata in permanenta,nepermitandu-i se sa intreprinda ceva prin curte sau sa vina ,asa cum spuneam,persoanele neagreate de catre nora la ea in vizita.Se poate face ceva in acest sens?I -au montat si camere de luat vederi in camerele in care locuieste si in curte,numai pentru a urmari(mai bine zis a spiona,pentru ca nu i-au spus ce reprezinta aceste dispozitive)tot ce misca .Acum sustin ca este casa lor, ca ei sunt proprietari si ei hotarasc ce are si nu are voie sa faca.
Sper ca am fost inteles in exprimare.Multumesc
Vanzatori in contract, care si-au rezervat dreptul de abitatie viagera, au fost doar tatal sau si mama? Pentru ca daca a fost doar tatal, dreptul de abitatie viagera s-a stins la decesul sau si cumparatorul a devenit proprietar deplin, deci poate inclusiv sa ii evacueze pe cei care ocupa imobilul. Daca vanzator a fost si mama, beneficiaza si aceasta de abitatie viagera, deci cat timp este in viata raman valabile cele scrise de mine mai sus.