Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Este legal sa comercializezi diverse produse online ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Este legal sa comercializezi diverse produse online și să le ...

Este legal sa comercializezi diverse produse online și să le livrezi clienților produsul + indicația cu o adresa web unde găsesc manualul tot online pe factura sau pe eticheta cu informații de pe produs ? Pentru a e face economie de tone de hârtie + a fi mai prietenoși cu mediul, as considera foarte utila punerea la dispoziție a manualului de utilizare in mediul online pe pagina produsului de unde a fost și achiziționat.

Citind Art. 53. Nu sunt sigur daca e sau nu legal: - Pentru produsele de folosinţă îndelungată, acestea trebuie să fie însoţite de certificatul de garanţie şi, dacă reglementările în vigoare prevăd, de declaraţia de conformitate, precum şi de cartea tehnică ori de instrucţiunile de folosire, instalare, exploatare, întreţinere, eliberate de către producător, conform prevederilor legale
Axell4web, utilizator
da, cu conditia ca adresa web sa fie in responsabilitatea firmei vanzatoare