Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O persoana cu probleme de sanatate mintale poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O persoana cu probleme de sanatate mintale poate incheia contracte ...

O persoana cu probleme de sanatate mintale poate incheia contracte de vanzare-cumparare sau de donatie ?
Ce fel de probleme mintale? Daca nu ii este afectat discernamantul, atunci poate semna orice fel de contract ( asta se poate stabili printr-o expertizare medicala anterioara semnarii unui eventual contract) Daca este vorba despre un contract deja semnat de o persoana cunoscuta cu probleme psihice, atunci expertizarea medicala se poate realiza ulterior , raportul de expertiza prin care se contata ca persoana nu a avut discernamant la data semnarii actului, (discernamantul i-a fost afectat) putand fi folosit ca temei in actiunea un anulare a actului.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
dementa Alzheimer

- editat citat- apasati pe
raspunde
gi-jane2, moderator
Intrebarea este "ce fel de contracte" ?
Da, in principiu poate incheia contracte.
Contract de vanzare cumparare ( locuinta ). Ambii proprietari cu Alzheimer.

trandafir2 a scris:

Intrebarea este "ce fel de contracte" ?
Da, in principiu poate incheia contracte.

Pentru un asemenea contract, cel mai probabil notarul nu va accepta intocmirea actului si semnarea de catre cei doi..