Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Teambuilding salariati (zi lucratoare)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Teambuilding salariati (zi lucratoare)

Buna ziua,

In cazul unor salariati care participa la un teambuiding / activitate recreativa, cum vor fi pontati avand in vedere ca zilele de teambuiding cad in zile lucratoare? Activitatea nu se desfasoara in localitate.

Este corecta pontarea acestora ca fiind prezenti, fiind acordate si tichete de masa pentru aceste zile?

Multumesc
AndradaCristu, utilizator
Pot fi pontati in delegatie.
In acest caz, ar trebui acordata diurna, daca le este asigurata masa si transportul? Multumesc
Buna seara
Acordarea indemnizatiei de delegare nu este conditionata de suportarea de catre angajator a cheltuielilor de hrana si transport.
Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.
Doar informativ, ce contraventie suporta angajatorul daca nu oferta diurna, avand in vedere ca este asigurat absolut totul + deconteaza cheltuieli extra.

multumesc
AndradaCristu, utilizator