Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contabilul refuza sa imi predea documentele contabile
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contabilul refuza sa imi predea documentele contabile

Buna ziua, contabilul unui SRL refuza sa predea balanțele de verificare, balanțe terțe, bilanțurile aferente ult 3 ani. Pana sa acționez in instanța, vreau sa il notific in scris sa acționeze la predarea documentelor contabile, semnat de administratorul si asociații societății. Ajutați-ma, va rog, cum sa se desfășoare aceasta notificare si ce puncte din codul fiscal ar trebui sa precizez.
Menționez ca contractul intre societate si contabil, nu este incheiat, relatia s-a degradat fara sa stiu motive iar lipsa comunicării a intervenit intre noi.
Multumesc!
Anca Pann, utilizator
Buna ziua,

Trimiteti o notificare, prin avocat, cu mentiunea ca , in cazul in care aceasta nu preda actele contabile, va veti adresa instantei de judecata, solicitand cheltuieli de judecata, reprezentate de onorariul de avocat, taxa judiciara de timbru, precum si daune -interese, pentru prejudiciul cauzat.
Multumesc mult! Am sperat sa nu ajung pana acolo ptr ca e un procedeu care poate dura si 3 ani, am reusit sa rezolvam amiabil,