Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Radiere sediu social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Radiere sediu social

Bună ziua!
În urmă cu câțiva ani am cumpărat un apartament prin licitație fără sarcini. Zilelea astea am primit o notificare de plată de la primărie pentru că se pare că la adresa respectivă are înregistrată sediul social o firmă despre care nu știam (am verificat pe site-ul ANAF, firma nu mai este activă de foarte mult timp). Am fost la registrul comerțului să cer radierea sediului de pe adresa respectivă. Acolo mi s-a zis că poate cere radierea sediului doar proprietarul/administratorul firmei, sau am nevoie de o decizie judecătorească.
Întrebarea mea ar fi, chair nu pot să cer radierea sediului de pe adresa respectivă, apartamentul fiind proprietatea mea, și neavând încheiat niciun contract cu firma respectivă, și neavând absolut nicio tangență cu ea.
Aș vrea să menționez că administratorul firmei este de negăsit.

Vă mulțumesc mult pentru ajutor!

Va trebui să introduceți o acțiune în instanță prin care să solicitați radierea societății. Această posibilitate vă este oferită de art. 237 alin. (1) din Legea nr. 31/1990, potrivit căruia: „La cererea oricărei persoane interesate, precum şi a Oficiului Naţional al Registrului Comerţului, tribunalul va putea pronunţa dizolvarea societăţii”. Dizolvarea societății la cerere se poate dispune în anumite condiții, printre care se numără și condiția referitoare la sediul social.
Nu poate cere radierea societatii respective.