avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1933 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Venituri calcul pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Venituri calcul pensie de intretinere

Buna seara . Am primit o decizie judecatoreasca prin care trebuie sa platesc o treime din venitul net ca pensie de intretinere. Veniturile mele sunt de 3 feluri: de natura salariala , din chirii si din vanzarea titlurilor de valoare. Care din aceste venituri se vor lua in calculul pensiei de intretinere ? Cum as putea proceda ca acest calcul sa se faca de catre un profesionist ? Venitul net ia in calcul si cheltuielile mele cu ratele bancare ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:29, 6 Decembrie 2021
Se numesc venituri nete, cele permanente, adică salariale.Veniturile din chirii pot fi azi da mâine nu la fel și pt titluri.
Nu înțeleg cum o treime poate 25% sau 33% pt doi copii.
Nu înțeleg cum o treime poate 25% sau 33% pt doi copii.

probabil ca sunt 2 copii, de aceea avem 1/3.
(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
Veniturile din chirii pot fi azi da mâine nu .


la fel si pt veniturile salariale, azi poate ai de munca, maine nu.
Nu e nicio problema ca azi ai venituri din chirii si maine nu, cat pensia datorata e in procent.
in lege nu se specifica ca e vb de venit din salariii , ci la venit in general.
Conditia e sa fie permanent, stabil si nu venit cu destinatie speciala- norma de hrana, banii dati de angajator pt chirie de ex sau pt echipament etc etc.
ce puteti face e ca dvs sa cereti lamurirea dispozitivului, asta daca tineti sa fiti corect, sa platiti suma corecta.. Mentionati si suma ratelor.


Scrie undeva in lege ca veniitul trebuie sa fie pemannet si stabil ? Multumesc . De exemplu am venituri din vanzarea titlurilor de valoare care nu sunt nici permanente si nici stabile .

gi-jane2 a scris:

Nu înțeleg cum o treime poate 25% sau 33% pt doi copii.

probabil ca sunt 2 copii, de aceea avem 1/3.
(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
Veniturile din chirii pot fi azi da mâine nu .


la fel si pt veniturile salariale, azi poate ai de munca, maine nu.
Nu e nicio problema ca azi ai venituri din chirii si maine nu, cat pensia datorata e in procent.
in lege nu se specifica ca e vb de venit din salariii , ci la venit in general.
Conditia e sa fie permanent, stabil si nu venit cu destinatie speciala- norma de hrana, banii dati de angajator pt chirie de ex sau pt echipament etc etc.
ce puteti face e ca dvs sa cereti lamurirea dispozitivului, asta daca tineti sa fiti corect, sa platiti suma corecta.. Mentionati si suma ratelor.




vorbeam doar de veniturile din salariu si din chirii.

pentru a raspunde, se apasa pe raspunde, nu mai citati mesaje anterioare.
Venitul din chirii nubeste un venit permanent.poti avea un chiriaș 3luni sau 20 ani.
Deci plătiți pensie de intretinere din salariul.permanent, chiriile dividente dobânzi din fonduri de investiții nu.
Mai mult pensia de intretinere este legal, în mod normal în natura, legea spune ca se da jn bani saca părinții nu se înțeleg.Avocatul asa trebuia sa spuna cf art ,529 jn natura.Mancare, haine scoala activități extrasolare, nu în bani ca un părinte nube un card bun sa achite numai bani

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara Crisssyb Crisssyb Buna ziua, As dori si eu sa stiu cum se calculeaza pensia alimentara la un salariat care lucreaza in armata. Din ce stiu eu e 30% din salariu dar cei din ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie de intretinere marilenabaiko marilenabaiko La calculul pensiei de intretinere se ia in considerare si norma de hrana ? (vezi toată discuția)
Proces pensie alimentara SNTM SNTM Spuneti-ma va rog : 1. Pentru pensia datorata din urma, se pot solicita dobanzi penalizatoare/indexari?? 2. Daca ex-ul mai are un copil in intretinere, care ... (vezi toată discuția)