Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Spuneti-mi va rog, sarut mana anticipat daca pot ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Spuneti-mi va rog, sarut mana anticipat daca pot inscrie la CF ...

Spuneti-mi va rog, sarut mana anticipat daca pot inscrie la CF notificare de dare in plata, datorii la intretinere, impozite la stat neplatite, litigii pe rol sau suspendate? Am interes sa blochez executarea silita pe imobilul meu si cred ca nu ar cumpara cineva cu datorii imense un apartament de aceea as dori sa stie dr la CF ca are datorii mari. Nu stiu cine le va plati aceste datorii ca eu nu am bani deloc. Si la intabulare trebuie sa scrie ca este liber de datorii, nu? Stiu si ca executorii au obligatia sa anunte pe cumparatori de datorii dar nu ma bazez pe ei.
Daca imobilul se vinde prin executare silita, acesta se vinde liber de orice sarcini. Deci da, puteti nota diverse sarcinii, litigii ori obligatii dar acestea nu vor avea nici un efect in privinta descurajarii unui eventual cumparator.
Ok..înțeleg. dacă totuși datoriile nu sunt plătite, cum se vinde? Debitorul e falit. Cine acoperă acele datorii? Înțeleg ca notarii nu accepta la vanzare imobil cu datorii atunci...cum.se vinde? Mulțumesc.

MihailZC a scris:

Daca imobilul se vinde prin executare silita, acesta se vinde liber de orice sarcini. Deci da, puteti nota diverse sarcinii, litigii ori obligatii dar acestea nu vor avea nici un efect in privinta descurajarii unui eventual cumparator.

se vinde la licitatie si din pretul obtinut, executorul distribuie sumele catre creditori in ordine- ipotecarii, privilegiatii, chirografarii... se prea poate ca nici banca sa nu se indestuleze si restul ramane sa urmareasca in continuare alte bunuri si venituri ale debitorului.
Si in acest caz datoriile la intretinere unde intra si cine la plateste? Ca la notar nu se incheie actul de vanzare cumparare daca nu sunt platite, cel putin asa am inteles de la un executor/

gi-jane2 a scris:

se vinde la licitatie si din pretul obtinut, executorul distribuie sumele catre creditori in ordine- ipotecarii, privilegiatii, chirografarii... se prea poate ca nici banca sa nu se indestuleze si restul ramane sa urmareasca in continuare alte bunuri si venituri ale debitorului.

Vorbim de o executare silita!!! Ce treaba are notarul?
Casa nu se va cumpăra in fata notarului, se adjudeca la licitatie si actul de adjudecare e actul de proprietate al cumparatorukui.

Nu mai citați raspunsuri anterioare, apasati pe răspunde!
Nu mai deschideti subiecte noi pe aceeasi tema!
gi-jane2, moderator