avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Baroul poate obliga un avocat care nu si-a executat ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Baroul poate obliga un avocat care nu si-a executat obigatiile ...

Baroul poate obliga un avocat care nu si-a executat obigatiile contractuale fata de un client sa-i returneze onorariul (ex. depunere apel tardiv, neprezentare la sedintele de judecata)?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 09:22, 19 Ianuarie 2022
Bună ziua, nu! Situația se transeaza pe cale judiciară, daca e cazul.
Eii, nu. Cum nu? Decanul transeaza chestiunea reclamatiilor privind onorariile. Contestațiile și reclamațiile privind onorariile se soluționează de decanul baroului. Decizia decanului poate fi atacată la consiliul baroului, a cărui hotărâre este definitivă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie gabrielcartas gabrielcartas Pentru definitivi: fax la nr.
021/330.12.97 CONTESTATIE Subsemnatul CARTAS GABRIEL, candidat la examenul ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva unui avocat elga elga buna ziua!cum pot recupera macar o parte din onorariul platit conform unui contract de consultanta juridica unui avocat care nu a facut nimic din ceea ce ar fi ... (vezi toată discuția)
Probleme cu un avocat alianastasia10 alianastasia10 Avand o mare problema cu o firma de leasing,am mers la un avocat. Am dorit sa deschid un proces,avand toate actele necesare. Acocatul mi-a cerut 1000 euro ... (vezi toată discuția)