Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Baroul poate obliga un avocat care nu si-a executat ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Baroul poate obliga un avocat care nu si-a executat obigatiile ...

Baroul poate obliga un avocat care nu si-a executat obigatiile contractuale fata de un client sa-i returneze onorariul (ex. depunere apel tardiv, neprezentare la sedintele de judecata)?

Multumesc!
Bună ziua, nu! Situația se transeaza pe cale judiciară, daca e cazul.
Eii, nu. Cum nu? Decanul transeaza chestiunea reclamatiilor privind onorariile. Contestațiile și reclamațiile privind onorariile se soluționează de decanul baroului. Decizia decanului poate fi atacată la consiliul baroului, a cărui hotărâre este definitivă.