Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tata a mostenit un apartament de la parintii lui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tata a mostenit un apartament de la parintii lui ...

Tata a mostenit un apartament de la bunicii mei, parintii lui). Era casatorit la acel moment. Inca este casatorit. Poate sa-mi vanda mie apartamentul fara acordul sotiei lui?
Da, nu e nevoie de acordul nevestei decat daca locuiesc in acea casa si nevasta a notat in cartea funciara ca e locuinta familiei.