Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Neacordarea de prioritate pentru pietoni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Neacordarea de prioritate pentru pietoni

Am fost oprit de un agent de poliție și mi-a fost reținut permisul pentru neacordarea de prioritate pentru pietoni. Am circulat cu viteză redusă și eram pe banda a II-a. Nu am observat că vine vreun pieton să traverseze și am mers în continuare, la un moment dat a început să traverseze dar eu eram deja pe trecerea de pietoni cu toată mașina, pietonul era pe sensul meu de mers. Dacă opream ar fi însemnat să mă ocolească pentru a-și continua drumul.
Eu în condițiile de față știu că nu pot opri pe trecerea de pietoni pentru a nu-i pune în pericol siguranța. Permisul mi-a fost suspendat, eu nu am primit procesul verbal, permisul mi l-a oprit agentul dar nu mi-a zis pentru cât timp e suspendat permisul și nu mi-a dat nici copie după procesul verbal, el zice pentru că nu am semnat.

Vă rog ajutor confirmare pentru cât se suspendă și dacă am șanse de reușită în cazul în care contest decizia.
Veti fi incadrat la incalcarea art. 100 alin 3 pct. b din OUG 195/2002- 30 de zile suspendare.
[ link extern ]
Sansele depind de cum reusiti sa dovediti ca ceea ce scrie in PV de contraventie e neadevarat. Asta dupa ce-l veti primi. Semnarea unui PV de contraventie nu inseamna decit ca luati la cunostinta, nu ca recunoasteti ceva.
Da, am primit doar dovada că pot merge 15 zile. Ce aș putea cere din partea MAI sau în instanță pentru a proba, a dovedi nevinovăția? Din păcate nu am martori sau o înregistrare video, am fost doar cu fiu-miu care oricum e mic și e rudă de grad I.
Aș fi curios cum poate proba poliția/agentul ceea ce a menționat în procesul verbal. Mașina de poliție nu era îndreptată spre locul incidentului. Mă gândeam să cer proba video dar nu știu dacă o au în cazul în care mașina nu era îndreptată spre locul respectiv.
Mi se părea normal măcar să primesc procesul verbal.

latka a scris:

Veti fi incadrat la incalcarea art. 100 alin 3 pct. b din OUG 195/2002- 30 de zile suspendare.
[ link extern ]
Sansele depind de cum reusiti sa dovediti ca ceea ce scrie in PV de contraventie e neadevarat. Asta dupa ce-l veti primi. Semnarea unui PV de contraventie nu inseamna decit ca luati la cunostinta, nu ca recunoasteti ceva.

l-ati fi primit daca ati fi semnat.
Da, n-am știut acest lucru și nici nu mi-a zis nimic agentul, doar un simplu "la revedere".

gi-jane2 a scris:

l-ati fi primit daca ati fi semnat.

Mă gândesc să invoc Art. 35 din codul rutier. Acesta a fost și motivul pentru care nu m-am oprit pe trecerea de pietoni când am observat pietonii, Ar fi însemnat să facă slalom printre mașini să treacă mai departe. Ce spuneți sunt șanse să câștig în instanță?

Art. 35. alin (1) din Codul Rutier prevede: "Participanţii la trafic trebuie să aibă un comportament care să nu afecteze fluenţa şi siguranţa circulaţiei, să nu pună in pericol viaţa sau integritatea corporală a persoanelor şi să nu aducă prejudicii proprietăţii publice ori private".