Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces verbal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces verbal

Buna ziua
Am fost oprit in trafic de o masina a politiei, pe motiv ca nu as fi acordat prioritate la o trecere de pietoni. Mi s-a intocmit proces verbal, pe care l-am contestat, pentru ca fapta prezentata de politist era eronata.Am fost motivat si de faptul ca masina politiei era la distanta foarte mare de locul presupusei contraventii, pentru a vedea corect dinamica evenimentului. Credeti ca am vreo sansa de castig in instanta?
Mentionez ca in masina eram singur.
Multumesc
Este hazardat a ne pronunta,necunoscand probele pe care le detin agentii de politie si in baza carora a fost intocmit PV
Daca exista inregistrare video,nu aveti sanse sa obtineti anularea PV
Ptr.evalaurea sanselor ar trebui sa stim probele pe care le-a depus Politia,P-V intocmit de Politie.
Politia nu a depus inca probe (oricum nu au filmat din cate am observat), iar in procesul verbal scrie sec faptul ca nu am acordat prioritate la trecerea de pietoni, ocolindu-i pe acestia pe a doua banda de mers pe sens! O alta problema este ca, locul unde a fost intocmit procesul verbal nu coincide cu cel unde a avut loc evenimentul, iar in PV este trecut acelasi...