Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Situatie santier
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Situatie santier

Situatie santier.

Situatie:
Santier 1: ansamblu 4 blocuri construite de la 0, declaratie prealabila afisata
santier 2: vis a vis de strada cu santierul 1 (alta declaratie prealabila) cu supraetajare la constructiile existente.

Beneficiarul celor doua constructi este o singura firma si este in acelasi timp si Antreprenor General pe ambele santiere. Subcontractorii sunt de asemenea in nr de x, si lucreaza pe ambele santiere aleatoriu in functie de necesitati.

sunt angajat de cateva zile la aceasta firma care este beneficiarul lucrarii precum si AG in functia de sef serviciu intern de prev si protectie. Personal nu am intalnit asemenea situatie in practica.
Trebuie sa am 4 planuri (2 generale facute de coordonatorul desemnat si 2 proprii?)
cei 2 sefi de santier desemnati au responsabilitati atat de pe un santier cat si de pe altul. (ex. supraetajare blocurile 2 si 3 si constructie 1 si 4)....adica au din ambele responsabilitati. la fel si subcontractorii..

Fizic exista un singur plan general dar facut doar pentru santierul cu blocurile in constructie, (pentru ca a fost un control de la ITM) pentru celalalt santier nu am nimic dpdv ssm.

Va rog sa mi dati un sfat legat de pasii ce trebuie urmati pentru a fi in legalitate.

Multumesc anticipat.
Se respecta prevederile HG nr. 300/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, privind santierele temporarem si mobile pentru fiecare santier in parte. Trebuie sa aveti documente separate pentru fiecare santier in parte (pentru a le prezenta inspectorilor ITM), chiar daca unele documente pot sa fie aceleasi.
Persoanele care lucreaza in ambele santiere apar nominalizate in documentele ambelor santiere.