Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... subcontractori santier raspunderi privind ssm Ca ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

subcontractori santier raspunderi privind ssm Ca antreprenor ...

subcontractori santier raspunderi privind ssm

Ca antreprenor general pot obliga subcontractorii sa si delege un responsabil ssm pe santier?
Din cate stiu... nu.
Doar beneficiarul/ managerul de proiect este obligat sa desemneze un Coordonator de santier.
Ceilalti sunt obligati sa coopere cu acesta pentru a lua masurile de evitare a accidentelor.
si/sau imbolnavirilor profesionale.

Cititi H.G. 300/2006 pentru mai multe info.
[ link extern ]
Prin anexa la contractul de prestari servicii incheiat se stabilesc reguli care se respecta de care ambii semnatari. Se poate mentiona inclusiv obligatia desemnarii unui responsabil ssm de catre subcontractor.
In mod normal, subcontractorii au organizata activitatea de ssm pentru santiere si desemneaza ca responsabil ssm pe seful de lucrare, iar activitatea in santier a echipelor este supervizata de catre lucratorul desemnat cu activitati de prevenire si protectie desemnat in cadrul firmei (n.r. subcontractor).