Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inchirierea unui spațiu comercial între pers fizica ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inchirierea unui spațiu comercial între pers fizica și ag economic

Bună seara, ptr închirierea unui spațiu comercial între pers fizica și ag economic se emit dispoziții de încasare la achitarea chiriei. Este ok? Ptr utilități se vor emite disp de încasare? Menționez ca plata chiriei și a utilităților se face lunar.
george-neagu, moderator
Buna seara,

Pentru încasările in numerar sau cu card de la persoane fizice veți emite bon fiscal emis de o casa de marcat .
Da pentru achitarea chiriei catre persoana fizica ( proprietarul imobilului ) completati Dispozitii de plata pe care le veti inregistra in registrul de casa al firmei. La fel si pentru plata utilitatilor catre propietar conform contractului .