avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce date personale sunt necesare pentru a factura PF ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce date personale sunt necesare pentru a factura PF din afara Romaniei?

Buna ziua,

Am o intrebare legate de facturarea clientilor Persoana Fizica din afara Romaniei.
Stim ca pe teritoriul Romaniei un SRL, trebuie sa mentioneze pe factura destinata unei Persoane Fizice (PF nu PFA) CNP-ul. Ce trebuie sa treci pentru PF din afara Romaniei, EU si non-EU?

Multumesc,
Mircea
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 01:01, 7 Decembrie 2021
nume prenume , adresa , tara
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Intrebarea mea este legata strict de date de Identificare cum ar fi serie ID sau ceva similar.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu e necesar . Sunt suficiente datele pe care le-am zis mai sus . Eventualul TVA datorat se plateste de catre emitentul facturii nu de PF .
Ultima modificare: Marți, 7 Decembrie 2021
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa comerț online cu ceasuri second hand Ana Av. Ranete Ana Av. Ranete Buna ziua scuzati de deranj,am si eu o intrebare legat de PFA comert strict online (4791) si gestiunea tinuta global valoric cu ceasuri second hand cumparate ... (vezi toată discuția)
Ce calitate are persoana din "spatele" unui pfa dan1111 dan1111 Sunt PFA si, in procesul intocmirii unei declaratii necesara la DGFP m-am confruntat cu o formulare. Intreb: Eu, persoana particulara Nume, Prenume, CNP ce ... (vezi toată discuția)
Pun ce cod de identificare fiscala pe factura pentru client sua (extracomunitar)? zadirion zadirion Conform ART 319 (20) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informaţii: ... d) denumirea/numele, adresa şi codul de înregistrare în scopuri ... (vezi toată discuția)