Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Grefier- omisiune sau rea credinta?...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Grefier- omisiune sau rea credinta?...

Am castigat la Curtea de Apel, un proces. Am fost intrebat ce pretentii am si am cerut doar onorariul avocatului, fara alte pretentii. Doar ca la redactarea sentintei, cererea mea de a mi se restitui cheltuielile de judecata (recte onorariul avocatului), a fost omisa. Acolo scrie ca am castigat, mai scrie "Irevocabil" dar nu scrie si "cu cheltuieli de judecata". Asta inseamna ca nu am dreptul sa-mi primesc banii cheltuiti cu procesul sau grefierul nu a mai avut toner la imprimanta?? Ce pot face? Multumesc anticipat pentru raspuns... Multa sanatate tuturor....
formulati o cerere de indreptare a erorii in temeiul art.281 si urm. c.p.c.
In masura in care in concluziile orale -care ar trebui sa fie consemnata de judecator-a fost consemnata cererea dvs. -sau in concluziile scrise- atunci hotararea poate fi indreptata in sensul invocat de dvs.
buna seara domnule avocat, dar imi pare rau sa va spun dar in aceasta situatie nu se intocmeste cerere pentru indreptarea erorilor materiale, ci un alt fel de cerere, cu un alt temei
cu multa stima