Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dobandirea dreptului de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dobandirea dreptului de proprietate

Cum se poate dovedi dreptul de proprietate asupra unui teren avand in vedere ca nu exista titlu de proprietate, ci transmiterea s-a facut in baza unei zdelci?Se poate apela cumva la o actiune in constatare in instanta care sa presupuna citarea celui care a facut transmiterea sau exista o alta posibilitate? multumesc anticipat!
daca vinzarea cumpararea s-a facut fara respectarea formei legale, adica incheierea contractului in forma autentica sau acest lucru nu a fost posibil, cazul legislatieie dinainte de 1989, puteti solicita instantei de judecata pronuntarea unei hotariri care sa tina loc de act autentic.
www.avocatnet.ro/content/for...
Linkul de mai sus va va lamuri cu siguranta asupra solutiilor pe care le aveti!
B-)
Succes!