Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Prin ce se diferentiaza persoana juridica de persoana ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Prin ce se diferentiaza persoana juridica de persoana fizica ...

Prin ce se diferentiaza persoana juridica de persoana fizica
Persoana juridica este firma, pfa, ii, asociatie de proprietari...au cod fiscal.
PFA nu este cu personalitate juridica.
Am subliniat cele trei conditii: organizare proprie (care la PFA lipseste), patrimoniu propriu (care nu exista la PFA, exista doar patrimoniul persoanei fizice, chiar daca este afectat meseriei respective) si scop propriu (numai asta exista la PFA).