avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 959 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Prin ce se diferentiaza persoana juridica de persoana ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Prin ce se diferentiaza persoana juridica de persoana fizica ...

Prin ce se diferentiaza persoana juridica de persoana fizica
Cel mai recent răspuns: , 08:52, 23 Decembrie 2021
Persoana juridica este firma, pfa, ii, asociatie de proprietari...au cod fiscal.
PFA nu este cu personalitate juridica.
Am subliniat cele trei conditii: organizare proprie (care la PFA lipseste), patrimoniu propriu (care nu exista la PFA, exista doar patrimoniul persoanei fizice, chiar daca este afectat meseriei respective) si scop propriu (numai asta exista la PFA).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa este persoana juridica? Origo Origo Ma intereseaza daca ca PFA am personalitate juridica. Ma interesez pentru urmatoare problema. Ma ocup de comercializarea de anvelope si ca srl daca intoduc pe ... (vezi toată discuția)
Ce poate si ce nu poate o p.f.a. Magda Staicu Magda Staicu Am vazut ca recent a aparut og 46/2011 de modificare a og 44/2008 ; prin urmare o PFA va putea angaja terte persoane , cu cim, prin modificarea art 17 din og ... (vezi toată discuția)
Executare silita pfa radiata - urmarire bunuri personale victor_dutu victor_dutu Buna ziua, Avem urmatoarea speta, m[b]ai ales pentru executorii judecatoresti[/b]. Ati mai intalnit situatii similare cu speta de mai jos si ce ar fi de ... (vezi toată discuția)