Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL

Buna ziua, as dori sa infiintez un srl si am doua nelamuriri:
1. Asociatul care participa cu aport in natura trebuie sa fie proprietarul bunului respectiv (mai exact un imobil) sau il poate aduce chiar daca este detinut in baza unui contract de comodat ?
2. Daca se doreste infiintarea srl-ului fara ca acesta sa desfasoare vreo activitate, cum se face acest lucru?
(se declara la ORC ca firma nu are activitate si, ulterior, in baza unei hot AGA isi va incepe ativitatea ? )
Multumesc anticipat

Bunul poate fi adus ca aport si in baza contractului de comodat, dar doar folosinta, in baza unui raport de evaluare.

Societatea o constituiti fara activitate, initial
Doresc sa deschid soc. com (srl) cu un ONG. Acest ONG are un spatiu absolut necesar pt. viitoarea societate.
vreau sa stiu daca ma pot asocia cu un ONG si cum pot sa-l determin sa puna acest spatiu la dispozitie pe o perioada de 5 ani?
multumesc