avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL

Buna ziua, as dori sa infiintez un srl si am doua nelamuriri:
1. Asociatul care participa cu aport in natura trebuie sa fie proprietarul bunului respectiv (mai exact un imobil) sau il poate aduce chiar daca este detinut in baza unui contract de comodat ?
2. Daca se doreste infiintarea srl-ului fara ca acesta sa desfasoare vreo activitate, cum se face acest lucru?
(se declara la ORC ca firma nu are activitate si, ulterior, in baza unei hot AGA isi va incepe ativitatea ? )
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ioanaionescumail , utilizator 12:13, 30 August 2006

Bunul poate fi adus ca aport si in baza contractului de comodat, dar doar folosinta, in baza unui raport de evaluare.

Societatea o constituiti fara activitate, initial
Doresc sa deschid soc. com (srl) cu un ONG. Acest ONG are un spatiu absolut necesar pt. viitoarea societate.
vreau sa stiu daca ma pot asocia cu un ONG si cum pot sa-l determin sa puna acest spatiu la dispozitie pe o perioada de 5 ani?
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atestare avocat aga/decizie asociat unic nicoleta_85 nicoleta_85 Buna ziua, Pentru o suspendare de activitate la un SRL, as dori sa stiu daca la Reg Com Bucuresti este necesar ca hot Aga sau decizia asociatului unic sa ... (vezi toată discuția)
Infiintare srl cu asociati persoane juridice romane mirceau mirceau Buna ziua, as dori sa stiu ce este necesar sa fac pentru a infiinta o societate comerciala cu raspundere limitata care sa aiba ca asociati doua alte SRL. Este ... (vezi toată discuția)
Certificat sediu social ioanadf ioanadf La infiintarea unei noi firme, cand se depune la finante cererea inreg sediu social? Inainte sa mergi sa inregistrezi firma la Reg com (adica se depune de ... (vezi toată discuția)