avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... AJUTOR!!!!!!contract de vanzare cumparare al unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

AJUTOR!!!!!!contract de vanzare cumparare al unui teren...

Am cumparat cu acte in regula un teren, insa, dupa incheierea formalitatilor, ca de obicei, am aflat ca fostul proprietar trebuia sa asigure drumul de acces la teren.Din pacate noi am platit si acest drum.Cum pot recupera acesti bani, care este modalitatea legala?
Cel mai recent răspuns: Cabinet Av. Irina Rosulescu , Avocat 09:01, 31 August 2006
In baza contractului de vanzare-cumparare, vanzatorii au obligatia de garantie contra evictiunii. prin evictiune se intelge pierderea in totala sau in parte a proprietati sau tulburarea cumparatorilor in exercitarea dreptului de proprietate prin faptul ca vanzatorul sau un tert dobandeste un drept asupra acelui lucru.
Vanzatorul raspunde pentru evictiunea cumparatorului pentru fapte anterioare vanzarii si necomunicate cumparatorului (cazul dvs).
Vanzatorul raspunde atat pentru tulburarile de fapt cat si de drept cum este cazul dvs.
Prin urmare este vorba de o actiune in instanta prin care solicitati obligarea vanzatorului sa va despagubeasca pentru partea de teren asupra caruia are obligatia de a constitui servitutea (o obligatie de a da).
In baza contractului de vanzare-cumparare, vanzatorii au obligatia de garantie contra evictiunii. prin evictiune se intelge pierderea in totala sau in parte a proprietati sau tulburarea cumparatorilor in exercitarea dreptului de proprietate prin faptul ca vanzatorul sau un tert dobandeste un drept asupra acelui lucru.
Vanzatorul raspunde pentru evictiunea cumparatorului pentru fapte anterioare vanzarii si necomunicate cumparatorului (cazul dvs).
Vanzatorul raspunde atat pentru tulburarile de fapt cat si de drept cum este cazul dvs.
Prin urmare este vorba de o actiune in instanta prin care solicitati obligarea vanzatorului sa va despagubeasca pentru partea de teren asupra caruia are obligatia de a constitui servitutea (o obligatie de a da).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evictiunea in noul cod civil casp casp Care sunt modificarile care au intervenit in legatura cu evictiunea ( toatala, partiala, de fapt, de drept) odata cu adoptarea Noului Cod Civil? :) Multumesc! (vezi toată discuția)
Garantie contra evictunii calandrino calandrino In 1999 am cumparat un hotel, iar din acel an si pana in prezent vanzatorul nu si-a ridicat bunurile mobile ce ocupau o camera. [b]Desi s-au purtat procese ... (vezi toată discuția)
Servitute de trecere Mikaela Mikaela vreau sa intreb ce pot face in urmatoarea situatie: am un teren care a fost dezmembrat pe jumatate. jumatatea din fata a fost vanduta unei persoane si a doua ... (vezi toată discuția)