Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Ma puteti ajuta in urmatoarea speta, va rog ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Ma puteti ajuta in urmatoarea speta, va rog mult? ...

Buna ziua. Ma puteti ajuta in urmatoarea speta, va rog mult?
Un cunoscut este legatar universal al unei persoane care a decedat in urma cu cativa ani. Decedatul trebuia sa primeasca un teren, teren pentru care primaria in raza careia se afla terenul, a recunoscut dreptul de proprietate al decedatului asupra terenului, dar nu a emis titlu de proprietate in timpul vietii acestuia.
Legatarul m-a imputernicit sa obtin un act de proprietate asupra terenului pe numele sau (adica al legatarului).
Credeti ca as avea sorti de izbanda in acest demers? Totodata, credeti ca as putea face ceva ca respectivul titlu de proprietate, daca va fi emis, sa fie emis pe numele meu (adica pot face un act cu legatarul, act care sa imi dea vreun drept asupra terenului sau eventualelor deapagubiri?).
Multumesc!
Luge, utilizator
Puteti incheia o conventie cu legatarul astfel incat sa dobanditi din drepturile sale.
Dar in mod normal tilul de proprietate ar trebui emis pe numele defunctului. Legatarul il mosteneste apoi (daca nu exista mostenitori rezervatari cu pretentii) prin dezbaterea succesiunii, ulterior isi intabuleaza dreptul de proprietate si mai apoi va vinde dvs.
Imi puteti spune ce drepturi pot dobandi pe baza conventiei?
Precizez faptul ca legatarul este o persoana in varsta si as vrea sa rezolv acest lucru cat mai curand, in asa fel sa nu apara alte lucruri neprevazute. Multumesc mult!
Spre exemplu, puteti cumpara drepturile succesorale ale legatarului (fie in mod universal, fie cu privire la dreptul de a culege succesiunea terenului, incluzand aici si orice drepturi accesorii - de a va adresa instantei ori diverselor institutii pentru emiterea actelor de improprietarire a defunctului)