Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Vecinul meu are pomi la mai puțin de 2m ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Vecinul meu are pomi la mai puțin de 2m de limita ...

Bună ziua.
Vecinul meu are pomi la mai puțin de 2m de limita de proprietate, ale căror crengi vin peste casa mea și pot afecta izolația și acoperișul. Deși de peste un an promite ca ii taie, tot amână sub tot felul de pretexte (ba e frig, ba e cald..).
Ce pot face? Pot intenta o acțiune prin care sa cer sa fie obligat sa ii taie?
Puteti intenta o notificare, prin executor judecatoresc sau prin avocat, prin care sa cereti sa ii taie?
Puteti intenta o invitatie la mediator, prin care sa il rugati sa ii taie, spre binele comun?
Puteti intenta o acțiune prin care prin care sa cereti sa ii taie dumnealui sau sa ii taiati dvs pe cheluiala dumnealui?
Sigur ca pot! Da este răspunsul la toate întrebările, însă as vrea sa consult un avocat pentru a ști care este calea eficienta... invitația la un mediator prin care sa îl rog sa ii taie nu prea o înțeleg, din moment ce l-am rugat deja de mai bine de 10 ori, iar el vad ca își bate joc (ba are drujba în alta parte, ba nu mai are etc...)

trandafir2 a scris:

Puteti intenta o notificare, prin executor judecatoresc sau prin avocat, prin care sa cereti sa ii taie?
Puteti intenta o invitatie la mediator, prin care sa il rugati sa ii taie, spre binele comun?
Puteti intenta o acțiune prin care prin care sa cereti sa ii taie dumnealui sau sa ii taiati dvs pe cheluiala dumnealui?

adi__d, utilizator
Sigur ca da. Ce va opreste sa consultati un avocat? Asta este cea mai buna solutie, sa consultati un avocat.
Invitatia la mediator nu are neaparat rolul de a va rezolva imediat problema, insa veti dovedi ulterior ca ati depus diligentele pentru a rezolva problema. Conteaza. Ulterior, in instanta, va recuperati toata cheltuiala. Pasii trebuie ganditi.
Mult succes!
Mulțumesc frumos de raspuns
Referitor la consultarea unui avocat, speram sa îmi răspundă aici unul, dar, dacă nu, cred ca pot găsi și altfel...
Referitor la depunerea de diligente, nu prea o înțeleg: el nu are obligația sa își taie/toaleteze copacii care ma afectează decât dacă depun eu diligente (prin executori, avocați mediatori, ca vorbind omenește pare sa nu se pună...)? Altfel are voie sa ii tina si sa îmi strice casa??

trandafir2 a scris:

Sigur ca da. Ce va opreste sa consultati un avocat? Asta este cea mai buna solutie, sa consultati un avocat.
Invitatia la mediator nu are neaparat rolul de a va rezolva imediat problema, insa veti dovedi ulterior ca ati depus diligentele pentru a rezolva problema. Conteaza. Ulterior, in instanta, va recuperati toata cheltuiala. Pasii trebuie ganditi.
Mult succes!

Avocatii nu sunt obligati sa va raspunda. De fapt nimeni nu este obligat sa va raspunda...
Si nu trebuie neaparat sa fii avocat pentru a veni cu o sugestie, oricum raspunsurile pertinente vin dupa consultatie care, in general, se plateste.

Ca raspuns... dumnealui este obligat sa toaleteze pomii dar, dupa cum spuneti, nu doreste sa faca asta, se eschiveaza.
Dvs. aveti dreptul sa acceptati eschivele dumnealui sau sa actionati.
Una din metodele de actiune este sa-l rugati sa faca asta ( ceea ce, dupa cum spuneti, nu are efecte)
Alta este sa-l rugati prin altcineva ( acesta fiind mediatorul) care ii poate spune ca este obligat sa faca asta si ce se poate intampla daca nu o face...
Altul este avocatul, care, la fel ca mediatorul, ii spune ce are de facut si ce se poate intampla daca nu o face...
Ideea este ca ambii costa plus ca si rezolvarea* problemei in instanta costa.
In instanta va poate intreba de demersuri ati facut pentru a rezolva amiabil problema ( ceva in genul reclamatiilor la ANPC...) si va poate indruma catre un mediator..
De aceea va sugera domnul de mai sus aceasta optiune, a mediatorului...
Dar dvs. faceti cum doriti.
Aveti o lista de consultati pe site, apelati la ea, alegeti un avocat si discutati optiunile.