Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, cum se achita si in ce conditii, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, cum se achita si in ce conditii, cheltuielile de judecata? ...

Buna ziua, cum se achita si in ce conditii, cheltuielile de judecata?
Sunt obligat sa achit un cuantum pt cheltuielile de judecata, acest aspect fiind specificat intr o hotarare . Exista vreun termen? Nu e specificat decat obligatia ! Am inteles ca cel care a cerut cheltuielile ar trebui sa faca o cerere in acest sens? Trebuie sa fiu informat de vreun.termen , cont, etc, presupun...?! Multumesc!
Sfatul meu este sa luati legatura cu dumnealui si sa vedeti unde trimiteti banii ( preferabil prin avocat/executor sau sa aveti o dovada ca ati platit suma)
Dumnealui se poate adresa unui executor si il mai platiti si pe acesta...
Sau puteti astepta, spera ca trec trei ani de la ramanerea definitiva a hotarari, nu va cere banii in acest timp si apoi puteti invoca prescriptia.
Cand se poaye adresa unui executor? Ca eu poate vreau sa i platesc peate 3 luni.( dau un exemplu) exista o legislatie in privintq asta cred! Care sunt conditiile exqcte , pasii si consecintele?
Nu merge sa platiti cand vreti dvs,imediat dupa ce hotararea ramane definitiva si se legalizeaza se poate prezenta la un executor.Dvs trebuie sa fiți atent si sa platiti urgent,altfel mai platiti sume consistente pt executor.
Multumesc frumos!
Termenul de plata este de îndată! Luati foarte in serios sfatul dlui av. Niculescu!