Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca perioada determinata.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca perioada determinata.

Contract de munca perioada determinata
Bună seara ,
În data de 13.09.2021,am primit o oferta de job.La discuțiile avute mi-au promis șase luni de acomodare și bonuri de masa.
La semnarea contractului,am constatat ca acesta a fost încheiat pe o perioada determinata de trei luni, iar in oferta salariala mi-au cuprins și bonurile de masa,chiar dacă la interviu au specificat clar suma+bonuri de masa.
La începutul lunii decembrie am fost anunțat ca contractul meu nu se va mai prelungi și ne vom despărți.

În art.83 CM,spune ca acest contract se poate 8ncheia pe perioada determinata în anumite condiții:
-
Art. 83. [cazurile de incheiere a contractului individual de munca pe durata determinata]
Contractul individual de munca poate fi incheiat pentru o durata determinata numai in urmatoarele cazuri:
a) inlocuirea unui salariat in cazul suspendarii contractului sau de munca, cu exceptia situatiei in care acel salariat participa la greva;
b) cresterea si/sau modificarea temporara a structurii activitatii angajatorului;
c) desfasurarea unor activitati cu caracter sezonier;
d) in situatia in care este incheiat in temeiul unor dispozitii legale emise cu scopul de a favoriza temporar anumite categorii de persoane fara loc de munca;
e) angajarea unei persoane care, in termen de 5 ani de la data angajarii, indeplineste conditiile de pensionare pentru limita de varsta;
f) ocuparea unei functii eligibile in cadrul organizatiilor sindicale, patronale sau al organizatiilor neguvernamentale, pe perioada mandatului;
g) angajarea pensionarilor care, in conditiile legii, pot cumula pensia cu salariul;
h) in alte cazuri prevazute expres de legi speciale ori pentru desfasurarea unor lucrari, proiecte sau programe.
Iar la art 85 spune:

Art. 86. [accesul la angajarea pe durată nedeterminată]
(1) Angajatorii sunt obligaţi să informeze salariaţii angajaţi cu contract individual de muncă pe durată determinată despre locurile de muncă vacante sau care vor deveni vacante, corespunzătoare pregătirii lor profesionale, şi să le asigure accesul la aceste locuri de muncă în condiţii egale cu cele ale salariaţilor angajaţi cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată. Această informare se face printr-un anunţ afişat la sediul angajatorului.
(2) O copie a anunţului prevăzut la alin. (1) se transmite de îndată sindicatului sau reprezentanţilor salariaţilor.
Menționez ca nu m-am aflat în nici una din situatiile de mai sus și nici nu mi s-a pus la dispoziție posturile vacante.Atributiile prevazute în fisa postului au fost îndeplinite.
As dori sa acționez in instanta decizia lor ,dar as avea nevoie de un sfat din partea dumneavoastră :
Plângerea mea ar fii îndreptățită?
Va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri
O seara buna!

ordo, utilizator
Nu cred sa existe șanse de izbanda...încetarea de drept operează în virtutea legii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Bună dimineața
Mulțumesc frumos
Buna seara
Dpmdv ati putea avea succes in instanta daca se indeplinesc anumite conditii.
Intr-adevar un contract pe durata determinata se incheie doar in cazurile de exceptie prevazute in Cod. Instanta poate dispune transformarea contractului intr-unul pe durata determinata.
Bună seara.Multumesc frumos!