Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Actualizare art.268 alin (1) lit.a) din Codul muncii...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Actualizare art.268 alin (1) lit.a) din Codul muncii...

Buna ziua.
Actualizarea la data 13-nov-2021 a art. 268, alin. (1), litera A. din titlul XII, capitolul I modificat de Art. II din Legea 269/2021 )Art. 268
(1)Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
a)în termen de 45 de zile calendaristice de la data la care cel interesat a luat cunoştinţă de măsura dispusă referitoare la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau încetarea contractului individual de muncă, inclusiv angajamentele de plată a unor sume de bani;

se refera si la deciziile de incetare a contractelor individuale de munca pentru angajatii care isi depun demisia sau care solicita incetarea contractului de munca cu acordul partilor?

Va multumesc!

Incetarea contractului individual de muncă , include si demisie sau acordul partilor.