Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am mostenit de la bunicul meu un teren arabil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am mostenit de la bunicul meu un teren arabil

Buna ziua .
Am mostenit de la bunicul meu un teren arabil in extravilanul unei localitati.Am ca dovada doar titlul de proprietate pe care l-am primit de la primaria orasului in anul 1991.Pe titlul de proprietate suntem doua persoane.As dori sa trec pe numele meu partea de teren care imi revine pentru ca ulterior sa-l vand.Intrebarea mea este daca pot sa trec terenul ,partea mea, pe numele meu fara sa fac iesirea din indiviziune.Matusa mea cu care impart terenul a murit si a ramas mostenitoare vara mea,pe care nu o cunosc si nici nu stiu unde locuieste (este adoptata de matusa mea si nu ne-a prezentat-o niciodata ...e o problema incurcata ).Pot face demersurile in vederea trecerii terenului pe numele meu fara prezenta verisoarei(partea mea) ?Daca nu se poate, ce ar trebui sa fac ,de unde sa incep actiunea? Va multumesc anticipat pentru raspuns
Bună ziua! Va trebui să faceți ieșirea din indiviziune, pentru ca terenul să devină din proprietate comună pe cote părți, proprietate exclusivă pentru fiecare dintre dumneavoastră pentru cota proprie. Ieșirea din indiviziune se face prin partaj, fie voluntar, fie judiciar (la instanță).

Dacă nu vă cunoașteți verișoara, soluția cea mai bună ar fi o acțiune în partaj promovată la instanța competentă.