Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren arabil extravilan fara act de partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren arabil extravilan fara act de partaj

Buna ziua,
as dori sa stiu daca se poate vinde un teren arabil extravilan in cazul in care exista un titlu de proprietate pentru 7 ha cu 4 proprietari trecuti pe titlu in prezent toti decedati dar toti mostenitorii celor decedati au certificate de mostenitor in care sint trecute clar cotele parte din acest titlu de proprietate de 7 ha.Ma intereseaza daca trebuie sa mai facem un act de partaj noi mostenitorii pentru a vinde o parte din acest teren pentru ca nu toti doresc sa isi vinda partea.
Puteti vinde cotele.
ma interesa daca trebuie facuta iesirea din indiviziune prin judecatorie sau un act de partaj voluntar la notariat ,ca apoi fiecare din mostenitorii titularilor inscrisi in titlul de proprietate sa poata vanda partea lor de teren.