Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună seara!o cunoștință este in ccc cu primul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună seara!o cunoștință este in ccc cu primul copil care ...

Bună seara!o cunoștință este in ccc cu primul copil care va împlini 2 ani pe 10 februarie 2022 ,iar acum este însărcinată in 14 saptamani ,însă are sarcina cu dificultăți ca și la prima ,a dus la angajator scrisoare medicala eliberata de medicul de familie iar acesta I-a refuzat scrisoarea medicala pe motiv ca trebuie eliberata se către ginecolog .Menționez ca doamna pe lângă faptul ca are o sarcina cu probleme ii este frica sa se expuna date fiind condițiile actuale cu pandemia. Ce poate face in acest caz ,se poate face o contestație dacă angajatorul ii refuza scrisoarea sau mai exact cine este in masura sa elibereze acest act ,medicul ginecolog sau cel de familie?Va mulțumesc pentru eventuale răspunsuri!
Sa o trimită prin posta recomandata cu confirmare de primire și apoi sa sesizeze ITM-ul.