Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Liber sărbători legale lucrul în ture
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Liber sărbători legale lucrul în ture

Buna ziua.
Pentru munca în ture de 8 ore, care presupune că și în zilele de sărbătoare legală se muncește, cum se procedează cu liberele pentru aceste zile? Din start va spun că nu se plătesc, ci se dau doar libere.
Situația 1.
26 decembrie pica in zi de weekend. Dacă sunt de munca, voi mai primi liber?
Situația 2.
26 decembrie pica in zi de weekend și sunt libera. Voi mai primi liber?
Situația 3.
26 decembrie pica in cursul săptămânii și sunt de munca. Voi mai primi liber?
Situația 4.
26 decembrie pica in cursul săptămânii și sunt libera. Voi mai primi liber?
Va întreb pt că în societatea noastră se dau aceste libere în toate cele 4 situații. Indiferent daca pici de munca sau liber, in weekend sau in cursul săptămânii, toată lumea mai are o zi libera de la stat. Ne convine situația, însă as dori să știu cum este legal.
Va mulțumesc.
O zi frumoasă!
Situația 1.
26 decembrie pica in zi de weekend. Dacă sunt de munca, voi mai primi liber?

Raspuns : Da

Situația 2.
26 decembrie pica in zi de weekend și sunt libera. Voi mai primi liber?
Raspuns : Nu veti primi o alta zi libera.

Situația 3.
26 decembrie pica in cursul săptămânii și sunt de munca. Voi mai primi liber?

Raspuns : Da

Situația 4.
26 decembrie pica in cursul săptămânii și sunt libera. Voi mai primi liber?

Raspuns : Nu veti primi o alta zi libera.