Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Tinand cont de noile modificari aduse de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Tinand cont de noile modificari aduse de OUG 130/ ...

Buna ziua,
Tinand cont de noile modificari aduse de OUG 130/ 17.12.2021 Codului muncii referitor la salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata ce poate fi aplicat pentru un salariat pentru o perioada de maximum 24 de luni de la momentul incheierii C.I.M

Am o intrebare,

Acesta prevedere se aplica si pentru domeniul constructii -salar minim 3.000,00 lei (OUG nr. 114/2018 (art. 71),

sau doar pentru celelalte domenii -salar minim 2.300,00 lei ( HG nr. 4/2021)
Va multumesc anticipat.
Se aplica tuturor domeniilor.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc inca o data.
Buna ziua, si La multi ani
Am citit un articol referitor la ultimile modoficari ale salariului minim timp de 24 luni "Important de precizat este că interdicția se referă exclusiv la alineatul 1 al articolului 164 din Codul muncii, adică la salariul minim brut pe țară. Asfel, interdicția nu se aplică celor care acum au salariul minim brut diferențiat pentru studii superioare (care oricum dispare de la 1 ianuarie 2022) sau salariul minim brut diferențiat pentru domeniul construcțiilor."
Inteleg ca art. 164 Codul muncii nu se aplica in domeniul constructilor ?
Va multumesc anticipat.
art. 164 Codul muncii se aplica in toate domeniile.