avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna tuturor! Am un copil, major acum ,in clasa a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna tuturor! Am un copil, major acum ,in clasa a 12.a. Am o ...

Buna tuturor!
Am un copil, major acum ,in clasa a 12.a.
Am o hotarare judecatoreasca in baza careia trebuie sa platesc o pensie de intretinere pana la majorat.
In momentul emiterii hotararii judecatoresti , el avea 17 ani,fiind in clasa a 11.a.
Pot sa-i platesc in continuare pensia de intretinere fara sa mai faca el vreun demers in instanta?
Este legal sa-i trimit banii fara sa am o hotarare in acest sens?
Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: mshboss , utilizator 13:15, 22 Decembrie 2021
Este cât se poate de legal să vă întreţineţi copilul. De la vârsta de 18 ani, copilul dvs. vă poate acţiona în instanţă, pentru plata pensiei alimentare până la finalizarea studiilor, dar nu mai mult de împlinirea vârstei 26 de ani, obligaţia de plată se stabileşte de la data depunerii acţiunii. Dacă acum sistaţi plata, până la intentarea acţiunii, nu sunteţi obligat de LEGE să plătiţi.
Va mulțumesc frumos pentru răspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie intretinere minor dandascalu44 dandascalu44 buna ziua, am o hotarare de divort, definitiva, conform caruia mi s-a stabilit plata pensiei de intretinere pentru copil, pana la implinirea varstei de 18 ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara IVANMARIUS IVANMARIUS Tinarul nu mai frecventeaza studiile superioare . Cum se poate opri retinerea pensiei alimentare? (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere Radu Aura Radu Aura Am instituit poprire cu nume de intretinere pe salariul unui salariat, insa am urmatoarea nelamurire: copilul este clasa a- XII-a, daca nu continua studiile ... (vezi toată discuția)